Lepsia geografia
  • Novinky
  • Na dnes
    • Orbis pictus
    • Terra Incognita
    • Cinematogeographe
  • Písačky
  • Prezentacie
  • Kabinet
  • Kvizy a hry
  • Atlas
  • Preco sa stat clenom

Svet v pohybe - animácia v kartografii

28/4/2016

 
Nestáva sa často, aby sme na Lepšej geografii publikovali výstupy diplomových prác. Vždy nás poteší, keď na to máme dôvod. Na Katedre Geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci napísal Bohumil Ptáček prácu s názvom Možnosti tvorby školních animovaných interaktívnych map ešte v roku 2010. Aj keď neskoro, sme radi, že sa k nám dostala. Jej praktickým výstupom je séria interaktívnych animácií, ktoré sa venujú rôznym témam školskej geografie. Ako ukážka môže poslúžiť náhľad animovanej mapy morských prúdov nižšie. 
Picture

Videli ste skutočnú klasiku? Dokument Nannok of the North ňou určite je

22/4/2016

 
Dokumentárne filmy sú dnes bežným filmovým žánrom a tešia sa všeobecnej obľube. Videli ste však film, ktorý sa zvykne označovať aj ako prvý dlhometrážny dokument v histórii kinematografie? Nanook of the North (v českom preklade známy aj ako Nanuk, človek primitívny) je nemý film amerického režiséra Roberta J. Flahertyho z roku 1922. Bol natočený v súlade s princípmi tzv. záchrannej antropológie, ktorej cieľom je zachytiť kultúry, ktorým hrozí zánik. Flahertyho film približuje život Inuita Nanooka a jeho rodiny v arktickej časti Kanady. Film je tak zaujímavým dielom nielen z hľadiska filmovej, ale aj obsahovej hodnoty. Viac sa o jeho natáčaní, kritike a vplyve na ďalší vývoj dokumentárnej tvorby dočítate v článku na Wikipedii.

Kedy predbehne India Čínu na pozícii najľudnatejšieho štátu sveta? 

20/4/2016

 
Podľa posledných demografických odhadov OSN sa stane India najľudnatejším štátom sveta už pred rokom 2030 (tu a tu). India sa na rozdiel od Číny vyznačuje stále relatívne vysokou pôrodnosť, čo sa prejavuje v rýchlom raste počtu obyvateľov. Na čísla je však dobré pozerať sa v súvislostiach. Pokles priemernej pôrodnosti v Indii za posledné desaťročia je demografickým fenoménom, ktorého vysvetlenie nájdete aj v tomto článku.  Animované vekové pyramídy, ktoré zobrazujú údaje o vekovej skladbe oboch svetových veľmocí sú v mnohom veľavravné. S akými demografickými problémami sa bude musieť vysporiadať Čína v najbližších desaťročiach? Aký to bude mať dopad na jej postavenie najsilnejšej ekonomiky sveta (pozrite si graf vývoja)? Je obrovská mladá populácia Indie pre tento štát požehnaním, alebo skôr časovanou bombou? Množstvo otázok, množstvo scenárov ich odpovedí.
Picture

Ako by vyzerala zrážka asteroidu so Zemou. Video, ktoré vás vydesí

18/4/2016

 
Život na Zemi nemáme tak celkom vo svojich rukách. Akokoľvek sa môžeme snažiť, vesmírne sily sú mimo našu kontrolu (a neraz aj chápanie). V slnečnej sústave je našťastie už mnoho desiatok miliónov rokov relatívny pokoj. Zrážka Zeme s asteroidom nie je na programe dňa a my sa tak môžeme bez obáv venovať svojim záhradkám, fejsbúkom, alebo výchove detí. Zatiaľ máme čas. Ak by v budúcnosti (verme, že astronomicky vzdialenej) k zrážke predsa len došlo, pozrite si vizualizáciu toho, ako by to mohlo vyzerať. Video z dielne Discovery Channel podfarbené hudbou od Pink Floyd je diváckym zážitkom. Spomeňte si naň, keď vám bude najhoršie. Nech sa deje čokoľvek, stále je všetko aspoň trochu v poriadku. 

Naskočte a vydajte sa na cestu expresom naprieč Indiou

15/4/2016

 
Indické železnice majú všeličo, len nie dobrú povesť. Nejeden cestujúci k nim počas jazdy vlakom prirovnáva aj tie slovenské. Ako to však v indickom vlaku vyzerá naozaj? Naskočte a vydajte sa na cestu vlakom Dibrugarh - Kanyakumari Vivek Express, ktorý je s dĺžkou trasy 4273 km najdlhším v Indii. Cesta zo severovýchodného cípu (Assam) na juh Indie trvá 85 hodín. Celú cestu v skratke môžete zažiť vo vloženom videu. Ak by ste chceli nahliadnuť aj dovnútra a dozvedieť sa o cestovaní na indický spôsob viac, určite si pozrite multimediálny príbeh na tomto odkaze.

Klimatické zmeny vplývajú na posun severného pólu

13/4/2016

 
Poloha geografických pólov nie je až taká stála, ako by ste sa mohli domnievať. Zem nie je dokonalá guľa a presuny hmoty v rôznych oblastiach dokážu ovplyvniť sklon jej osi otáčania. Viac sa o tomto geografickom fenoméne dozviete z krátkeho videa na SME.

Ako zastaviť dezertifikáciu a spomaliť klimatickú zmenu? (TED Talk)

11/4/2016

 
Dezertifikácia znie drsne aj ako slovo. To, čo predstavuje v skutočnosti, je však oveľa horšie. Postupná premena krajiny na púšť sa týka obrovských plôch trávnatých oblastí Zeme. Zmena v tak rozsiahlej mierke by sa odrazila aj na zmene svetovej klímy. Pozrite si prednášku Allana Savoryho, ktorý zasvätil život  boju proti rozširovaniu púští a dozviete sa viac, čo je v našich silách urobiť, aby sme predišli najväčším škodám.  

Vnútorná migrácia v Číne (multimediálny projekt)

8/4/2016

 
Migrácia v rámci súčasnej Číny je historicky najväčším presúvaním obyvateľstva v dejinách. Stovky miliónov ľudí migruje z vidieka do miest. Množstvo z nich natrvalo, niektorí dočasne. Zachytiť tento proces a príbehy jeho aktérov nie je jednoduché. Ako sa to podarilo multimediálnemu projektu, ktorý pozostáva z fotografií, videí a komentárov, si môžete pozrieť vo vloženom videu. Našli sme ho na vimeo.com.

Kde je vaše miesto medzi obyvateľstvom sveta (interaktívna databáza)

7/4/2016

 
Koľko obyvateľov je momentálne na Zemi a koľko z nich je starší ako vy? Koľký z nich sa narodili v rovnaký deň a rok ako vy a aký je predpoklad, že koľko rokov vám ešte ostáva? Na tieto aj ďalšie mnohé otázky nájdete odpoveď vďaka interaktívnej vychytávke na www.population.io. Ako to vyzerá so mnou si môžete pozrieť tu. Osobne som starší ako 55 percent pozemšťanov a 40 percent obyvateľov Slovenska. Veru, už nie som najmladší. Nástroj je vhodným doplnkom tém školskej geografie spojených s obyvateľstvom Zeme. 
Picture

Tam, kde sa Zem trhá (interaktívny príbeh BBC)

5/4/2016

 
Približovať témy sa dá mnohými spôsobmi. S rozvojom digitálnych technológií sa budú klasické články čoraz častejšie podobať na multimediálne prezentácie. Ako to môže vyzerať, si môžete pozrieť na príklade výborne spracovaného príbehu o tektonických pohyboch a vulkanickej činnosti na Islande, ktorý bol uverejnený na BBC Earth. Verím, že nejako takto budú už čoskoro vyzerať aj digitálne učebnice.
Picture
<<Previous
    Picture

    Cinématogeographe prináša pravidelne zaujímavé videá
    ​a interaktívne infografiky.

    Kategórie

    All
    Divy Prírody
    Edukačné
    História
    Infografika
    Interaktívne
    Katastrofy
    Ľudia Sveta
    (Ne)známe Miesta
    Pedagogika
    Podnebie
    Propagačné
    Propagačné
    TED
    Time Lapse
    Vesmír
    Vesmír
    Zábava
    Zaujímavosti
    Zaujímavosti
    Životné Prostredie
    Životné Prostredie

    Archív

    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015


    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
NIČ STE NEPREHLIADLI?
Križovatka na začiatku cesty vám pomôže pri lepšej orientácii.

STAŇTE SA ČLENOM
Ako je prístup spoplatnený 
a ako sa dá zaregistrovať
​sa dozviete 
klikom tu.

O NÁS
Zoznámte sa. Kto sme a o čo nám v občianskom združení Lepšia geografia ide?

Kontakt:
lepsiageografia@gmail.com
PODPORILI NÁS
© Copyright 2015 - 2018 Lepšia geografia, o.z.
✕