Lepsia geografia
  • Novinky
  • Na dnes
    • Orbis pictus
    • Terra Incognita
    • Cinematogeographe
  • Blog
  • Prezentácie
  • Kabinet
  • Kvízy a hry
  • Materiály podľa tém
  • Chcem byť členom

Pozrite sa na Zem naživo z ISS

23/5/2015

 
Všetci ste už určite videli fascinujúce fotografie Zeme z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Viete však, že odtiaľ môžete Zem sledovať aj naživo cez live stream? Prekvapte žiakov na geografii netradičným priamym prenosom. Cez viaceré online nástroje (1,2) môžete spolu s nimi sledovať aj aktuálnu polohu ISS. Odporúčam preštudovať aj vynikajúco spracované edukačné materiály o ISS, satelitoch a mnohom ďalšom na web stránky Európskej vesmírnej agentúry. 

Zažite cestu rýchlovlakom zo Šanghaja do Pekingu

22/5/2015

 
Nastúpte do rýchlovaku na trase Šanghaj - Peking a prejdite jej 1318 km v priebehu necelých 7 minút. V skutočnosti vlak túto vzdialenosť prekoná za 4 hodiny a 55 minút. Slušný čas, keď si uvedomíte, že presne toľko trvá cesta z Bratislavy do Košíc najrýchlejšími IC vlakmi. Cesta medzi našimi najväčšími mestami trvá bežným rýchlikom takmer 6 hodín. Rýchlovlaky sa v Číne budujú len v posledných dvoch desaťročiach. V súčasnosti má už Čína najdlhšiu sieť týchto železníc spomedzi všetkých štátov sveta - viac ako 11 tisíc km. Podľa štatistík previezli čínske rýchlovaky v roku 2013 až 530 miliónov pasažierov ročne.  

Bicyklom naprieč Čínou

21/5/2015

 
Krátke video, ktoré zobrazuje 6000 km dlhú cestu Jinji Sadana naprieč Čínou, som videl prvýkrát už pred niekoľkými rokmi. Fascinovalo ma. Mladý chalan z Izraela a jeho 4 mesačná cyklistická púť horami a púšťami najľudnatejšieho štátu sveta. Možno práve toto video ma neskôr motivovalo vybrať sa na vlastné dlhšíe cyklovýletu - napr. na Pobaltie. Jednu z mojich študentiek na gymnáziu Jinjiho cesta zaujala natoľko, že sa rozhodla o nej vypracovať projekt na geografiu. Bola by to možno bežná práca, ak by v nej nebol rozhovor so samotným cestovateľom. Vďaka internetu je svet menším a študenti sa môžu rozprávať aj s ľuďmi na opačnom konci sveta.

Morské prúdy a globálne zmeny klímy

20/5/2015

 
Niekedy závidím žiakom, ktorých rodných jazykom je angličtina. Koľko výborných materiálov je od nich len na vzdialenosť niekoľkých kliknutí myšou. Slovenskí  žiaci pasujúci sa s nástrahami cudzích jazykov to majú v prístupe k informáciám oveľa náročnejšie. Koľko je na internete vynikajúcich edukačných videí, ktoré by sa dali okamžite použiť na vyučovaní, alebo pri domácej príprave žiakov. Bohužiaľ, nie sú v slovenčine. Aj týmto spôsobom môže internet prehlbovať rozdiely vo vzdelávaní medzi žiakmi rôznych štátov sveta. Optimista to zas môže vidieť opačne, ako motiváciu, výzvu a príležitosť učiť sa cudzie jazyky a tak sa stať vzdelanejším. Úvodné zamyslenie sa zrodilo pri ďalšom edukačnom videu, pri ktorom som si povedal, že by sa už mal nájsť niekto, kto ich začne postupne prekladať do slovenčiny. Nejakí dobrovoľníci? Video o morských prúdoch a ich prepojení na globálne zmeny klímy si preklad určite zaslúži. 

Spojené kráľovstvo alebo Veľká Británia? Ujasnite si pojmy.

18/5/2015

 
Nie som puntičkár, ale zamieňanie pojmov je vždy nemilé. V geografii je viacero príkladov, pri ktorých sa zdá, že nie je celkom jasné, čo je čo. Medzi chyby, ktorých sa dopúšťajú nielen žiaci, ale aj učitelia geografie patrí aj pomenovanie štátu, pre ktorý sa v bežnej reči používa viacero názvov - Anglicko, Veľká Británia, Británia, alebo Spojené kráľovstvo. Oficiálnym názvom štátu je však len pomenovanie Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Aby nebolo pridlhé, používa sa aj jeho skrátená forma - Spojené kráľovstvo. Vysvetlenie názvov spätých so Spojeným kráľovstvom a ich zaradenie do kontextu nájdete v nižšie zabudovanom videu. Pre využitie na základnej škole nie je pre rýchlo nahovorený anglický komentár najvhodnejšie, v prípade gymnázií by som s jeho využitím však neváhal. 

Ako vtiahnuť žiakov do geológie? Možno práve takto.

14/5/2015

 
Väčšina učiteľov sa asi zhodne, že motivácia je dôležitým faktorom v procese učenia. Ako však pre žiakov spraviť šťavnatými napríklad také horniny a minerály, ktoré sú v ich očiach často nudné, suché, tvrdé a neprístupné?  Buď ste nadšený geológ, žiaci vás majú radi a po niekoľkých výpravách do terénu ich máte v hrsti s geologickými kladivkami v rukách, alebo musíte vymyslieť niečo, čím by ste ich zaujali aj v samotnej triede. Niekedy možno stačí jednoduché motivačné video s potenciálom prebudiť zvedavosť, nadchnúť a dať do súvislosti na prvý pohľad nesúvisiace skutočnosti. Takým je aj Introduction to Rocks. Podobné video by sme potrebovali aj po slovensky. Nejakí dobrovoľníci? :)  

Ako rástol počet obyvateľov. Môže byť vysvetlenie ešte názornejšie?

14/5/2015

 
Už dávnejšie sme si predstavili krátke video na tému obyvateľstva sveta od National Geographic, ktoré počas vyučovania pravidelne využívam. Ak hľadáte video, ktoré by názorne vysvetlilo rast počtu obyvateľov v jednotlivých svetadieloch sveta a stručne opísalo príčiny demografických zmien tak, aby to pochopili aj žiaci základnej školy - toto je ono. Zanietení z vás, ktorí veria v silu priameho zážitku vo vzdelávaní sa môžu inšpirovať a video premeniť do reálnej podoby. Vystačíte si pri tom s vodou, potravinárskymi farbivami a priehľadnými plastovými pohármi, na dne ktorých je možné spraviť dieru. Možno by stálo za to prenechať realizáciu tejto simulácie populačného rastu na samotných žiakov, ktorí by sa o ňu v skupinách pokúsili na základe údajov z poskytnutých grafov a tabuliek. 

Ako prišli Indiáni o Ameriku 

13/5/2015

 
Pozrite si výsledok práce vedcov z University of Georgia - animovanú časozbernú mapu, ktorá zobrazuje postupný záber pôvodne indiánskych území európskymi kolonistami a neskôr Američanmi. Ešte v roku 1860 boli rozľahlé oblasti západnej časti dnešných USA prakticky nedotknuté činnosťou belochov. O dvadsať rokov neskôr to už bolo minulosťou a Indiáni boli sústreďovaní do vznikajúcich rezervácií. Autentické, fascinujúce fotografie pôvodných obyvateľov Ameriky na prelome 19. a 20. storočia zachytil fotograf Edward S. Curtis. Kompletnú galériu jeho fotografií si môžete pozrieť na tomto odkaze. Ak by ste sa neuspokojili len so zjednodušenými informáciami v časozbernom videu, určite si pozrite aj interaktívnu mapu The Invasion of Amerika, ktorá sa problematike venuje podrobnejšie. Obsahuje napríklad informácie o jednotlivých indiánskych kmeňoch, ktoré dané oblasti obývali. 

Prejdite sa Šanghajom

12/5/2015

 
Časozberné (time-lapse) videá sa stali hitom posledných rokov. Nejaké to video už bolo spracované hádam ku každému známejšiemu mestu. Dobre sa na to pozerá, má to spád a energiu. Časom sa však všetko okuká, výnimkou nie je ani tento typ videí. Video, ktoré za to stojí, sa ale občas predsa len objaví. Jedným z takýchto videí je Walk in Shanghai, cez ktoré sa prenesiete do rôznych zákutí Šanghaja. Sledovaním krokov hlavného protagonistu spoznáte nielen najznámejšie časti mesta, ale nakuknete aj do úzkych postranných uličiek a tichých historických parkov. Dynamické a filmársky výborne spracované video. Ak vás zaujme, pozrite si aj This is Shanghai od toho istého autora.

Ako vzniká tornádo

12/5/2015

 
Prednášky z TED konferencií už určite poznáte, možno ste však doteraz neobjavili sekciu špeciálne venovanú študentom s názvom TED Ed. Nájdete v nej množstvo animovaných videí, ktoré jednoduchou a pútavou formou vysvetľujú rôzne témy. Bohužiaľ, všetko je len v angličtine a tak je aj v tomto prípade využitie videí obmedzené len na gymnáziá, alebo jazykovo zdatnejších žiakov vyšších ročníkov ZŠ. Na bilingválnych školách sa však videá môžu stať súčasťou vyučovacích hodín. Ako ukážku videí z TED Ed som dnes vybral video o tom, ako vznikajú tornáda.  Po dopozeraní odporúčam skúsiť aj krátky kvíz, cez ktorý si overíte, čo ste si z videa zapamätali. Nájdete ho v sekcii Think vpravo od videa. Ak sa vám zdá video kvôli angličtine skutočne nepoužiteľné, nezúfajte, študentom vysvetlí vznik tornáda aj výborne spracovaná infografika na SME. Ak hľadáte len vhodný obrázok do prezentácie, toto by mohol byť on.
<<Previous
    Picture

    Cinématogeographe prináša pravidelne zaujímavé videá
    ​a interaktívne infografiky.

    Kategórie

    All
    Divy Prírody
    Edukačné
    História
    Infografika
    Interaktívne
    Katastrofy
    Ľudia Sveta
    (Ne)známe Miesta
    Pedagogika
    Podnebie
    Propagačné
    Propagačné
    TED
    Time Lapse
    Vesmír
    Vesmír
    Zábava
    Zaujímavosti
    Zaujímavosti
    Životné Prostredie
    Životné Prostredie

    Archív

    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015


    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
NIČ STE NEPREHLIADLI?
Križovatka na začiatku cesty vám pomôže pri lepšej orientácii.

STAŇTE SA ČLENOM
Ako je prístup spoplatnený 
a ako sa dá zaregistrovať
​sa dozviete 
klikom tu.

O NÁS
Zoznámte sa. Kto sme a o čo nám v občianskom združení Lepšia geografia ide?

Kontakt:
lepsiageografia@gmail.com
PODPORILI NÁS
© Copyright 2015 - 2018 Lepšia geografia, o.z.