Lepsia geografia
  • Novinky
  • Na dnes
    • Orbis pictus
    • Terra Incognita
    • Cinematogeographe
  • Písačky
  • Prezentacie
  • Kabinet
  • Kvizy a hry
  • Atlas
  • Preco sa stat clenom

Ak by bola Zem dedinou so sto obyvateľmi

31/8/2016

 
Kreslená kniha s názvom If the World Were a Village od Davida J. Smitha vyšla prvýkrát v roku 2002. Odvtedy bola preložená do 17 jazykov a stala sa bestsellerom. Je určená (nielen) pre detského čitateľa, ktorému pomáha spoznať rôznorodosť sveta cez zjednodušený koncept Zeme ako dediny so sto obyvateľmi. Z knihy vychádza aj animované video, ktoré sme sa rozhodli preložiť do slovenčiny. Výsledok si môžete pozrieť nižšie. 

Práca s mapou

31/8/2016

 
Priblížte žiakom prácu s turistickou mapou cez jednoduché prezentačné video, ktoré vzniklo v rámci spoločného projektu českých Junákov a Slovenského skautingu. Sériu aktivít zameraných na prácu s terénom a vrstevnicami nájdete na Lepšej geografii tu. 

Ako piesok zo Sahary ovplyvňuje Amazóniu? Pozrite si video NASA

22/8/2016

 
Všetko so všetkým súvisí môže znieť ako nič nehovoriaca všeobecná floskula, v prípade komplikovaných systémov planéty Zem však toto tvrdenie platí neraz aj tam, kde by sme to nečakali. Vedci napríklad zistili, že oblasť Amazónie je ovplyvňovaná Saharou. Nečakaná dvojica, čo poviete? Ako ovplyvňuje najrozsiahlejšia púšť na Zemi najrozsiahlejšiu oblasť tropických dažďových lesov nájdete vysvetlené v nižšie vloženom videu z dielne NASA. V skratke to funguje asi takto: Vietor prúdiaci vo vyšších vrstvách atmosféry, prenáša každoročne viac ako 180 miliónov ton saharského piesku cez Atlantický oceán, z ktorého sa asi štvrtina usadí v Amazónii. Piesok a prach obsahuje množstvo fosforu - látku, ktorá je dôležitá pre rast rastlín. Týmto spôsobom podporuje púšť rast tropického dažďového lesa.

Spoznajte svet faviel s projektom Google Arts & Culture  

8/8/2016

 
Projekt Google Arts & Culture je pravdepodobne najväčšou digitálnou zbierkou svetového dedičstva, cez ktorú môže verejnosť bezplatne spoznávať kultúrne a historické bohatstvo vďaka virtuálnym prehliadkam. Ponúka expozície svetových galérií, panoramatické zábery pamiatok, Street View prehliadky vybraných lokalít a pod. Pri príležitosti olympijských hier Rio 2016 vytvorila spoločnosť Google v spolupráci s miestnymi aktivistami virtuálnu prehliadku o živote vo favelách Rio de Janeira - Rio: Beyond the Map - Unexpected World of the Favelas, ktorej technické spracovanie ukazuje, ako bude vyzerať interaktivita v online prezentáciách budúcnosti. Vydajte sa do uličiek faviel a spoznajte ich obyvateľov cez 360 stupňové panoramatické videá, krátke dokumentárne filmy a letecké zábery. Kompletný obsah zbierok Google Arts & Culture pre brazílske Rio nájdete na tomto odkaze.
Picture

Ako spoznať ekonomickú situáciu ľudí vo svete bez použitia dát? Cez fotografie!

1/8/2016

 
Geografia sa rovnako ako všetky ostatné vedy nezaobíde bez dát. Spoznávať svet sa preto žiaci učia aj cez analýzu rôznorodých štatistík, ktoré im odhalia množstvo informácií o demografických alebo ekonomických špecifikách jednotlivých štátov a regiónov. Jedným z najlepších nástrojov pre spoznávanie sveta prostredníctvom širokého spektra dát je projekt Gapminder, ktorého grafy robia z na prvý pohľad nudných štatistík živé a pútavé divadlo. Ako s ním môžu pracovať aj vaši žiaci si môžete prečítať v tomto návode.

Správne rozhodnutia a naše poznanie by mali byť založené na objektívnych dátach, ktoré vedú k racionálnym a podloženým záverom. Každodenná realita (a rovnako aj psychológia) však dokazuje, že ľudia sa často rozhodujú skôr na základe emócií. Štatisticky vyargumentovaný článok má silu prehovoriť len k časti verejnosti - tej, ktorá je schopná mu rozumieť. Všetci ostatní sú náchylnejší prijímať informácie cez príbehy. Namiesto príbehu však môžu prehovárať aj fotografie. 
Práve preto vzniká popri Gapminderi aj unikátny projekt Dollar Street, o ktorom sa dozviete viac v prednáške (video vyššie) jej autorky na TED konferencii. Jej ďalšia prednáška je dostupná tu. V spolupráci s fotografmi získala a spracovala tisícky fotografií obydlí a života bežných ľudí v množstve štátov sveta. Ako sa napr. líši detská izba v Keni od tej v Lotyšsku, alebo Číne? A ako sa odlišuje ekonomická situácia najmajetnejších, priemerne majetných a najchudobnejších obyvateľov jednej krajiny? Ako sú na tom priemerne majetní Francúzi v porovnaní s bohatšími Filipínčanmi? Práve na tieto otázky odpovedajú fotografie, ktoré sa časom stanú súčasťou projektu Dollar Street, ktorý zatiaľ môžete sledovať len na Facebooku. Kompletná webstránka s výstupmi projektu je stále v štádiu príprav. 

Myšlienku projektu vám priblíži vzájomné porovnanie života obyvateľov z rôznych štátov a rôznych príjmových skupín na základe fotografií tak každodennej pomôcky ako je zubná kefka. Viac sa o vizualizácii sveta ako jednej ulice dozviete aj v tomto krátkom opise. Pôvodná verzia projektu je na dostupná na stiahnutie tu.
    Picture

    Cinématogeographe prináša pravidelne zaujímavé videá
    ​a interaktívne infografiky.

    Kategórie

    All
    Divy Prírody
    Edukačné
    História
    Infografika
    Interaktívne
    Katastrofy
    Ľudia Sveta
    (Ne)známe Miesta
    Pedagogika
    Podnebie
    Propagačné
    Propagačné
    TED
    Time Lapse
    Vesmír
    Vesmír
    Zábava
    Zaujímavosti
    Zaujímavosti
    Životné Prostredie
    Životné Prostredie

    Archív

    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015


    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
NIČ STE NEPREHLIADLI?
Križovatka na začiatku cesty vám pomôže pri lepšej orientácii.

STAŇTE SA ČLENOM
Ako je prístup spoplatnený 
a ako sa dá zaregistrovať
​sa dozviete 
klikom tu.

O NÁS
Zoznámte sa. Kto sme a o čo nám v občianskom združení Lepšia geografia ide?

Kontakt:
lepsiageografia@gmail.com
PODPORILI NÁS
© Copyright 2015 - 2018 Lepšia geografia, o.z.
✕