Kanadsko-americký psychológ, jazykovedec a autor populárno-náučnej literatúry Steven Pinker patrí spolu s Hansom Roslingom (Gapminder) k najznámejším protagonistom názoru, že život ľudí na Zemi sa neustále a rýchlo zlepšuje. Myšlienky oboch autorov berie za svoje aj Bill Gates, ktorý sa ich dielam venoval v samostatných článkoch (tu a tu). Učitelia geografie a všetci, ktorí sa zaujímajú o súčasný svet by sa mali s ich myšlienkami zoznámiť. Buď cez knihy ako je Faktomluva a Enlightenment Now, alebo cez TED prednášky (tu a tu). Prednáška Is the World Getting Better or Worse je venovaná zmenám vo svete za ostatných tridsať rokov. Je plná dát a čísiel a napriek tomu nenudí, Pinker je skvelý rečník. I keď, samozrejme, ani on sa nevyhne kritike (tu a tu). Za pozornosť stojí aj jeho prednáška ku knihe The Better Angels of Our Nature (so slovenskými titulkami).
Mnohí si myslia, že je to mladý a čistokrvný Američan. V skutočnosti siaha história hamburgeru až k Rimanom, ktorí si pochutnávali na opečenom mletom hovädzom mäse. Protoburger si našiel cestu aj do stredovekej kuchyne - bol obľúbený najmä v Anglicku. Jeho recept neskôr preplával Atlantik, aby sa koncom 19. storočia pretransformoval do toho, čo pod názvom hamburger poznáme dnes. A prečo je hamburger hamburgerom? Hovädzie mäso bolo dovážané z nemeckého prístavu Hamburg. Chcete vedieť viac? Príbehy vybraných jedál a nápojov môžete spoznať v krátkych animovaných videách Edible History od BBC. Sú chutné a vtipné zároveň, nalačno ich radšej nepozerajte.
Virtuálne potulky po Zemi sa stali tak bežné, že si už ani neuvedomujeme, nakoľko sú úžasné. Skúste si predstaviť, že by ste Google Earth videli pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Bol by to zázrak, technológia z neuveriteľných sci-fi filmov, ktorá sa nestane nikdy skutočnou. Ako to vôbec celé funguje a ako sa vytvárajú všetky tie realistické zobrazenia 3D povrchu a miest? Nie sú to len milióny satelitných snímok spojené dokopy. Ak sa chcete pre Google Earth znovu nadchnúť, pozrite si video. Pomocou hodnoty hrubého domáceho produktu jednotlivých štátov dokážeme porovnať veľkosť ich ekonomiky. Podiel štátov na celosvetovom HDP vyzerá v súčasnosti takto. Ktoré štáty boli v prvej desiatke najväčších ekonomík sveta (veľkosť HDP) od roku 1960 do roku 2017 zobrazuje zaujímavá vizualizácia, ktorú si môžete pozrieť nižšie. Všimnete si dramatické zmeny? Ktorý štát dosiahol v ostatnom desaťročí najrýchlejší a najväčší rast? Jedinou chybou grafu je absencia údajov pre ZSSR pred rokom 1991. |
Cinématogeographe prináša pravidelne zaujímavé videá
a interaktívne infografiky. |