KDE ŽIJÚ RODINY S MOJIM PRIEZVISKOM?pátranie v databáze priezvisk
Pri obyvateľstve Slovenska sa môžete so žiakmi venovať aj téme, ktorá síce nie je geografickou, no istý prienik s geografiou nepochybne má - našim priezviskám. Koho by nebavilo zistiť, kde na Slovensku žijú ľudia s jeho priezviskom a možno sa tak dopátrať aj k oblasti odkiaľ jeho rodina pochádza? Na úvod sa aspoň krátko pristavme pri histórii priezvisk na našom území. Text pochádza z www.geni.sk. O vzniku priezvisk sa dočítate aj v článku O slovenských priezviskách v časopise Kultúra slova (str. 35/69)
Základy budúcich priezvisk začali vznikať približne v trinástom storočí. Spolu s rastúcim počtom obyvateľov bolo potrebné vzhľadom na relatívne malé množstvo cirkevných mien obyvateľov rozlišovať. V západnej Európe začali prímenia (priezviská) vznikať v 10. storočí vo Francúzsku, najmä v Normandii, neskôr v Anglicku a Škótsku, od 13. storočia v Nemecku (ale až do 15. storočia neboli dedičné), podobne v Česku. Na Slovensku pôvodne (keď bolo menej obyvateľov) osobné meno pozostávalo z jedného slova, dvojmenná sústava existuje od 15. storočia (meno – prímeno).
Priezviská vznikali postupne, najprv u šľachticov v podobe prídomku. Vznikali tak rozmanité „prímená“, ktoré však neboli dedičné. Pôvodne priezviská vznikali podľa otca alebo matky. Prvé priezviská boli často naviazané na miesto pôvodu ich nositeľa (Prešovský), zamestnanie (Tesár, Oráč), meno niektorého z rodičov (Matej, Matejov). Výnimkou nebola ani väzba na telesné a duševné vlastnosti (Malý, Chudý, Tichý). Tieto prímená sa postupne menili na priezviská, ktoré boli dedičné. Tento proces bol prehĺbený zavedením matrík. Ich vedenie nariadil v roku 1563 Tridentský koncil. Vedenie matrík však bolo spočiatku nepresné alebo sa nerobilo vôbec. Povinné používanie priezviska v Česku zaviedla cisárovná Mária Terézia. Na Slovensku sa používanie priezviska stalo povinným od konca 18. storočia (vláda Jozefa II.). Ako a kde hľadať?
Jedinou dostupnou možnosťou okrem pracného zháňania informácií na matrikách je Databáza priezvisk na Slovensku, ktorá je súčasťou slovníkov Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra. Jej nevýhodou je neaktuálnosť údajov, ktoré pochádzajú spred 20 rokov. Pomocou jednoduchého online nástroja dokážete v databáze vyhľadať početnosť výskytu priezviska a miesta (obce, okresy), kde jeho nositelia žijú. V roku 2003 sa na Slovensku evidovalo 185 288 priezvisk mužov a žien. Pri počte obyvateľov približne 5,4 milióna pripadá na jedno priezvisko zhruba 29 ľudí. Pri predpoklade, že polovica z uvedeného čísla sú muži a polovica ženy môžeme povedať, že na Slovensku žije okolo 92 600 rodov.
Výsledky vyhľadávania pre priezvisko Farárik vyzerajú takto: Na príklade výsledkov vyhľadávania pre priezvisko Farárik je vidieť, že nejde o časté ani geograficky rozšírené priezvisko. Jeho nositelia žijú (na niekoľko výnimiek) v Banskobystrickom kraji a za pôvodnú oblasť Farárikovcov je (podľa početnosti) možné určiť región Horehronia (okres Brezno).
Využitie v škole
Nechajte žiakov pátrať po početnosti a výskyte ich priezvisk cez online databázu, určiť predpokladanú oblasť pôvodného výskytu priezviska a nakoniec vyznačiť zistenia do obrysovej mapy okresov SR. Na realizáciu aktivity (nemusí trvať celú vyučovaciu hodinu) budete potrebovať počítače s prístupom na internet, dataprojektor a školské atlasy SR.
Vyskúšajte aj:
|