Jednou z najdôležitejších úloh školy je žiakov naučiť čitateľskej gramotnosti. Rozvíjať by sa mala v každom predmete, geografiu nevynímajúc. Téma o objaviteľoch a moreplavcoch je na to priam stvorená. Príbehy moreplavcov sú pútavé a zaujmú žiacku zvedavosť, majú v sebe aj istú dávku dobrodružstva. Poďme na to!
Cesty do neznámych diaľok, mesiace na rozbúrených moriach a oceánoch, mapovanie nových území, honba za slávou, stret civilizácií, dobrodružné príbehy hrdinstva i príbehy zrady a túžby po bohatstve, čo zatemňuje myseľ. Vydajte sa na objavné plavby spolu s moreplavcami prostredníctvom našej novej stolovej hry, ktorá je vďaka Nadácii Eset voľne dostupná pre všetkých.
Ako ten čas letí! Len nedávno sme so Zemeznalcom začínali a už je tu jubilejné 10. kolo. Jeho úlohy opäť preveria nielen geografické vedomosti, ale najmä šikovnosť, vytrvalosť a um žiakov. Na výhercov čakajú aj tentoraz skvelé knižné ceny. Váhať tak nemá zmysel. :)
Ak máte doma, alebo v škole deti, ktoré zaujímajú odpovede na otázky Kde?, skúste to s knihou Povedz mi, kde to je. Prináša odpovede na vyše 200 otázok z geografie, ktoré sú prehľadne rozdelené do štyroch kategórií - prírodné zvláštnosti, pamiat- ky, život ľudí, zvieratá a rastliny.
Podnebie a počasie je integrálnou súčasťou školskej geografie. Dovolím si tvrdiť, že patrí medzi kľúčové témy, ktorým by sme sa mali spolu so žiakmi venovať. Aj preto sa jej na Lepšej geografii venuje hneď viacero vzdelávacích aktivít. Každá trochu inak. Stačí si len vybrať.
Všetci sa zhodneme, že keď sa deti učia vlastnou aktivitou, spoločne riešia úlohy v skupinách a poznatky nedostanú v už "predžutej" podobe, zvyšuje sa ich motivácia a škola sa mení na zážitok myslenia. Ako na to a kde sa inšpirovať? Našťastie v tom nie sme sami, v súčasnosti už nájdeme viacero zdrojov námetov a nápadov na bádateľsky orientované vyučovanie. Spoznajte portál Učme sa vonku.
Na facebookovej stránke Lepšej geografie môžete sledovať nielen novinky z našej webstránky, ale aj príspevky, ktoré sa týkajú geografie (a vzdelávania), ale na webstránke sa nenachádzajú. Ak s nami nechcete stratiť kontakt, musíte sa prispôsobiť zmene, ktorou Facebook prešiel. O čo ide? Oboznámte sa so zmenami bližšie.
Využite zbierku slepých máp s najvýznamnejšími geografickými prvkami svetadielov, ktoré môžete premietnuť cez projektor alebo na interaktívnu tabuľu.
Po dnes už legendárnej knihe Mapy prichádzajú poľskí manželia Mizielinski s novinkou, ktorá je pokračovateľom ich fenomenálnej práce. Kniha Pod zemou / Pod vodou zoznamuje čitateľov s tajomstvami podmorského i podzemného sveta na viac ako sto veľkorozmerných stranách.
Prvé kolo Zemeznalca (celkovo už deviate) po letných prázdninách dalo súťažiacim zabrať. Napriek tomu mala väčšina z nich správne vyriešených viac ako 80 percent úloh. Na koho sa pri žrebovaní usmialo šťastie a aké boli správne riešenia zadaných úloh?
|
Čo je nové na Lepšej geografii sa dozviete práve tu. Stručne a jasne
Archív
February 2019
Kategórie |