Slovensko sa pýši drevenými kostolmi, ktoré sú typické pre región Karpát. Viaceré z nich boli zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a len nedávno bol o nich publikovaný vynikajúci článok s množstvom fotografií. Rozhodne však nie sme jedinou krajinou Európy, v ktorej sa drevené kostoly stavali a dodnes zachovali. Viacero takýchto sakrálnych skvostov nájdeme vo východnej Európe, alebo Rumunsku. Nie sú však len doménou pravoslávnej cirkvi. Architektúra drevených kostolov nadchýna aj v Nórsku, kde sú výsledkom miešania typicky kresťanských prvkov s prvkami vikingskej viery. Tieto kostoly by mohli slúžiť aj ako lokality natáčania rozprávok, alebo dobrého fantasy. Z ich vysokých striech vystupujú napríklad draci. Staviteľský boom tohto typu kostolov tam prebiehal najmä od 12. do 14. storočia. Do súčasnosti sa zachovalo 28 z nich. Ich fotogalériu s bližším opisom architektúry a histórie si môžete pozrieť v tomto článku.
Chlad, ticho, dlhé noci a dni. Život v polárnych oblastiach je drsný aj v ľudských sídlach, ako ho však vydržať osamote? V arktickom Rusku existujú desiatky meteorologických staníc, ktoré sú spravované malým tímom ľudí, niekedy dokonca jednotlivcami. Príbeh jedného z nich - muža menom Slava Korotki, zachytila vo svojom projekte fotografka Evgenia Arbugaeva. Tému si nevybrala náhodne, sama pochádza z arktického mesta Tiksi, ktoré sme mohli spoznať už dávnejšie cez pochmúrny článok v Lidé a Země. O niečo prívetivejší obraz "mesta na konci sveta" prináša jeho rodáčka v tomto fotovýbere. Meteorológ Slava žije v Khodovarikhe na brehoch Pečorského mora, ktorá leží na 68° rovnobežke severnej geografickej šírky. Fotografka s ním strávila viac ako dva a pol týždňa. Fotografie, ktoré vyzerajú, akoby pochádzali z iného sveta si môžete pozrieť v tomto výbere, celý príbeh je dostupný tu.
Keď som prechádzal Tokajom počas svojej cyklotúry naprieč Česko-Slovenskom pred dvomi rokmi, určite by som ocenil krátku prestávku s výhľadom na rozprávkovú krajinu miestnych viníc. Neprešlo veľa času a uprostred viníc obce Malá Tŕňa vyrástla 12 m vysoká turistická rozhľadňa, ktorá už z diaľky zaujme svojím nevšedným architektonickým riešením – má totiž tvar vínneho suda. Jej vyhliadková plošina poskytuje krásne pohľady na tokajský región predstavujúci jednu z najmenších, avšak najvýznamnejších vinárskych oblastí Slovenska. Návštevníkom je k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy, vďaka ktorým návštevníci presne vedia, čo na obzore pozorujú. Vyhliadková veža je v noci osvetlená. Prístup k nej je z obcí Malá Tŕňa, či Černochov. Viac sa o nej dozviete z tohto, alebo tohto článku. Veža bola nominovaná na stavbu roka 2015.
Ktorý typ morských pláží máte radšej - pieskové alebo štrkové? Ak by ste chceli vyskúšať niečo nové, neďaleko kalifornského mesta Fort Bragg leží pláž z malých, morom zaoblených čiastočiek rôznofarebného skla. Ako mohlo niečo podobné vzniknúť? Celkom jednoducho. More prenáša, opracováva a usadzuje materiál, ktorý sa mu dostane pod vlny. Samozrejme, väčšinou ide o prírodné materiály, s narastajúcim znečistením morí a oceánov sa však na plážach, čoraz častejšie objavujú aj kúsky skla, plastu a iných ľuďmi vytvorených materiálov. Lokalita Glass Beach, ktorej detailnú fotografiu môžete vidieť vyššie, vznikla ako pozostatok niekdajšej skládky, na ktorú bol vyvážaný rôznorodý odpad desiatky rokov. Nepochopiteľne hlúpe rozhodnutie založiť skládku na pláži sa neskôr prehodnotilo, skládka bola uzavretá a lokalita vyčistená. More stihlo napriek tomu počas rokov opracovať veľké množstvo odpadu, ktorý dnes v podobe sklených okrúhliakov chodia na pláž obdivovať turisti. Viac sa o tejto zaujímavej lokalite môžete dočítať v tomto článku.
Taliansko má, čo ponúknuť aj mimo svojich najznámejších turistických destinácií. Ak máte chuť na takmer rozprávkové mestá zasadené do strhujúcej krajinnej scenérie, skúste oblasť Gardského jazera na severe Talianska. Bolo vytvorené po poslednej ľadovej dobe a svojim vzhľadom miestami pripomína fjord. Malcesine (na fotografii) je len jedným z viacerých mestečiek, ktoré sa na jeho brehoch oplatí navštíviť. Ako inšpirácia na výlet vám môže poslúžiť aj tento článok.
|
Orbis Pictus je rubrika verná svojmu názvu. Svet
v obrazoch tu nájdete stále v nových a často nečakaných podobách. Archív
April 2018
Kategórie
All
|