Maldivy sú v očiach verejnosti známe ako panenské súostrovie v Indickom oceáne. Vysnená dovolenková destinácia má však aj svoju odvrátenú stranu. Okrem extrémne husto zaľudneného hlavného mesta Malé, je ňou aj nakladanie s odpadom. Pri takmer 400-tisíc obyvateľoch a viac ako 7-miliónoch turistov, ktorí Maldivy ročne navštívia, presahuje množstvo produkovaného odpadu už dlhodobo hranicu, ktorá by ešte bola únosnou. Maldivy preto riešia problém s odpadom skutočne svojsky. Od roku 1992 slúži ako maldivská skládka ostrov Silafuši (Thilafushi), na ktorý sa loďami zváža odpad z celej krajiny. Denne tu končí okolo 330 ton odpadu, ročne je to 31-tisíc kamiónov. Skládka nespĺňa súčasné environmentálne kritériá, odpad na nej nie je nijako zabezpečený a časť z neho sa dostáva do mora. Skládka pravidelne horí, čím sa do ovzdušia uvoľňujú zdraviu škodlivé látky. Desivé fotografie maldivského ostrova odpadu si môžete pozrieť vo fotogalériách tu alebo tu. Ostrov Silafuši sa dostal aj do knihy Atlas prekliatych miest, ktorú v roku 2017 v češtine vydalo 65. pole.
V púštnej krajine s lesnatosťou nižšou ako percento, sú stromy takmer zázrakom. Takou krajinou je aj Bahrajn, ktorý zhora vyzerá ako pieskovisko vyrastajúce z hladiny mora. A tu zrazu, uprostred púšte vyrastá strom (mapa). Napriek všetkým okolnostiam sa mu darí už viac ako 400 rokov, počas ktorých si vyslúžil pomenovanie Strom života (Shajarat-al-Hayat). Druh Prosopis cineraria je prispôsobený na život v aridných podmienkach a je rozšírení od Indie až po Arabský polostrov. Systém hlbokých koreňov mu umožňuje prežiť aj tam, kde to vyzerá byť na prvý pohľad nemožným. Zároveň dokáže prijímať vlahu aj v podobe vodných pár zo vzduchu. Strom patrí medzi najznámejšie atrakcie Bahrajnu a ročne ho navštívi viac ako 50-tisíc turistov. Bližšie spoznať ho môžete cez tento článok, alebo cez virtuálnu návštevu v režime StreetView.
Francúzske pláže na pobreží Lamanšského prielivu sa na viacerých miestach pokryli útvarmi, ktoré vyzerali ako žlté špongie. Záhadu ich pôvodu sa podarilo rozlúsknuť až po laboratórnych testoch. Špongie sú vytvorené parafínom, ktorý vo veľkých množstvách prevážajú ropné tankery. Podľa medzinárodných dohôd sa môže parafín v dostatočnej vzdialenosti od pobrežia vypúšťať v malých množstvách do mora. Nakoľko má malú hustotu, pláva na hladine a v podobe naplavenín znečisťuje pláže, ako sa to stalo aj v tomto prípade. Správu o ňom uverejnila webstránka Smithsonian.com.
|
Orbis Pictus je rubrika verná svojmu názvu. Svet
v obrazoch tu nájdete stále v nových a často nečakaných podobách. Archív
January 2019
Kategórie
All
|