Na konferencii Cesty k dobrej škole ma okrem kvalitného programu, úspešnej prednášky a praktické-ho workshopu, ktorý dokázal, že skupinovo sa dá učiť aj pri viac ako päťdesiatich účastníkoch, potešila najmä pani učiteľka Zuzana Révészová zo Špeciálnej základnej školy na Odborárskej ulici v Košiciach. Nápady Lepšej geografie sú pre ňu inšpiráciou a článok v časopise Dobrá škola ju motivoval k tomu, že spolu so žiakmi a kolegami vytvorili obrovskú mapu sveta.
Všetko to začalo úplne prozaicky. Snahou získať dobrú známku z geografie. Raz prišla naša pani profesorka na hodinu geografie so zadaním pre nás študentov zapojiť sa do projektu Postcrossing. Zaregistrovali sme sa teda viacerí spolužiaci na stránke www.postcrossing.com a oboznámili sa s fungovaním tohto projektu.
V skratke ide o to , že si ľudia z celého sveta medzi sebou vymieňajú pohľadnice. Po zaregistrovaní sa vám systém vygeneruje adresu, na ktorú máte poslať pohľadnicu. Platí princíp karta za kartu. Za každú pohľadnicu, ktorú pošlete, dostanete pohľadnicu od niekoho iného. Keď ku vám pohľadnica dorazí, zaregistrujete ju v systéme pod ID číslom, ktoré tam napísal odosielateľ. Každá pohľadnica má svoje špeciálne identifikačné číslo, pod ktorým je vedená v systéme – kto ju poslal komu, kedy ju odoslal, koľko dní cestovala, koľko kilometrov precestovala a ako vyzerá. Učte tak, aby na vašu hodinu žiaci ešte dlho spomínali. Aspoň v tých prípadoch, keď je to možné. A to je celkom často. Nemusíte nič vymýšľať, stačí len siahnuť po niektorej z mnohých vzdelávacích aktivít, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Výber je bohatý a pre rôzne učivá. Neobmedzuje sa len na geografiu, metodických príručiek a online stránok s inšpiráciami a radami pre učiteľov je množstvo pre takmer všetky vyučovacie predmety. Majte o nich prehľad, pravidelne sa k nim vracajte, a najmä - nebojte sa ich použiť!
Prepájanie vyučovacích predmetov si na slovenských školách nachádza čoraz viac priestoru. A je to tak dobre. Napriek tomu ma trochu prekvapilo, keď mi učiteľka slovenčiny Zuzana Herbrychová zo Súkromnej ZŠ BellAmos v Martine písala o tom, ako využíva aktivity Lepšej geografie vo vyučovaní slovenského jazyka. A naozaj, na rozvoj čitateľskej gramotnosti sú vhodné rôzne aktivity, pri ktorých sa pracuje s textom a jeho porozumením. Ale nechajme už prehovoriť samotnú pani učiteľku...
|
Články v Písačkách sa venujú témam školskej geografie a zaujímavos-tiam zo sveta.
|