Geografických a cestovateľských hier nie je nikdy dosť, preto poteší každý nový kúsok. Najnovším objavom je jednoduchá hra s názvom Where is Lolly?, ktorú ako súčasť svojej online prezentácie vytvoril britský dovolenkový portál Icelolly.com. Úloha hráča je jednoduchá - spoznať mesto, ktoré vidí z pomyselného okienka lietadla pri prelete nad ním. Každé z desiatich miest obsahuje aj slovnú nápovedu, pomocou ktorej zvládnete uhádnuť (vyznačiť na mape) správne väčšinu z nich. Dosť bolo rečí, sami si to vyskúšajte!
Bez ropy by svet ako ho poznáme neexistoval. Preto neprekvapí, že práve čierne zlato je najdôležitej-šou obchodovanou surovinou na Zemi. Pozrite si odkiaľ a kam prúdi na mape The World of Oil, ktorá zobrazuje najväčších vývozcov a dovozcov ropy za posledné desaťročie. Mapa umožňuje sledovať zmeny na svetovom trhu s ropou, porovnávať hodnoty v jednotlivých rokoch a zároveň spoznať toky ropy z alebo do konkrétneho štátu. V kombinácii s interaktívnym atlasom svetového hospodárstva (The Atlas of Economic Complexity) si tak môžete vytvoriť celkový obraz o svetovom obchode s ropou, ako nikdy predtým. Atlas umožňuje sledovať zloženie exportu a importu ľubovoľného štátu sveta, obchodné vzťahy medzi dvomi vybranými štátmi, alebo svetový obchod s konkrétnou vybranou komoditou. Aký podiel na dovoze ropy do USA tvoria napr. štáty Blízkeho východu si môžete pozrieť na tomto grafe. Dôkaz toho, že ekonomika Ruska je povestnou benzínovou pumpou zas tu.
Cestovanie bez ochutnávania tradičných miestnych jedál by bolo ako chodiť po svete so šatkou na očiach. Prečo sa nepozrieť bližšie do tanierov aj v školskej (alebo inej) geografii? Spoznať tradičnú kuchyňu európskych štátov môžete aj prostredníctvom jednoduchej interaktívnej mapy, pri ktorej istotne vyhladnete. Ktoré jedlo je vašim favoritom a pri ktorom sa vás zmocňujú mierne obavy?
Cez Grécko prechádzajú do Európy desiatky až stovky tisíc utečencov. Mnohí z nich sa ďalej nedostanú. V súčasnosti ich tam ostáva okolo 60-tisíc vo viacerých utečeneckých táboroch. Niektoré vznikli živelne, ďalšie oficiálnym rozhodnutím gréckych orgánov. Neraz ide o zvláštne a neočakávané miesta. Pozrite si strhujúci interaktívny príbeh, ktorý vás zoberie do vybraných utečeneckých táborov na území Grécka. Jeden z nich vznikol na niekdajšom olympijskom bejzbalovom štadióne, ďalšie v priestoroch opusteného prímorského letoviska alebo psychiatrickej liečebne.
Čaj je spolu s kávou najobľúbenejším nápojom ľudstva. Pochádza z pohraničia dnešného Mjanmarska a juhovýchodnej Číny. Predpokladá sa, že prví ľuďia, ktorých napadlo využiť horké lístky čajovníka na prípravu nápoja žili v čínskej provincii Jün-nan. Odtiaľ sa nápoj rozšíril do ďalších čínskych oblastí. Slovo čaj pochádza už tohto raného obdobia. Postupným rozširovaním čaju po svete sa jeho názov stával súčasťou množstva jazykov. Označenie čaju názvami, ktoré sú odvodené od základu té, pochádza z juhovýchodnej Ázii. Postupné šírenie jednotlivých názvov pre čaj zobrazuje aj mapa, ktorá bola uverejnená na Reddit.com. Ako sa nazýva čaj v jednotlivých európskych jazykoch si zas môžete pozrieť tu.
Časopis eLife nedávno publikoval výsledky výskumu, v ktorom sa vedci venovali priemernej výške mužov a žien v štátoch sveta a ich zmenám v priebehu storočia. Ich stručný prehľad nájdete opísaný v článku na Denníku N, alebo si ich môžete pozrieť v prehľadnej mape, ktorú spolu s tabuľkami uverejnil španielsky El País. Najvyššími mužmi planéty sú Holanďania, ktorí dosahujú priemernú výšku až 182,5 cm, najvyššie ženy zas žijú v Lotyšsku (priemer 169,8 cm). Priemerný slovenský muž údajne meria 179,5 cm, žena 168,3 cm. So svojou výškou sú slovenské ženy takmer o desať centimetrov vyššie ako priemerne najnižší muži na svete, ktorí žijú vo Východnom Timore (158,9 cm). Najnižšie ženy na svete nájdete v Guatemale, podľa údajov nedosahujú priemerne ani jeden a pol metra. Zaujímavým zistením je aj nárast priemernej výšky súčasných ľudí v porovnaní s priemernou výškou ich predkov pred sto rokmi. Vo vyspelých štátoch sveta povyrástli ľudia v priebehu storočia aj o viac ako 10 cm.
|
Terra Incognita je miestom, kde nájdete zaujímavú mapu takmer každý deň. Držíme sa pritom výroku bývalého estónskeho prezidenta Lennarta Meriho - ak je geografia próza, mapy sú ikonografiou.
|